Polscy przedsiębiorcy masowo inwestują w te rozwiązania

Dodano: 26 lipca 2023
Dotacje na oszczędzanie i odnowę źródeł energii

Połowa małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce twierdzi, że zainwestowała lub rozważa w przyszłym roku inwestycje w OZE i oszczędności za pomocą inteligentnych rozwiązań, aby zniwelować rosnące koszty energii. Wszystko to za sprawą rosnących cen energii elektrycznej, co sprawia, że większość przedsiębiorców liczy po kilka razy każdy grosz. 

Ponad dwie trzecie polskich MŚP uważa, że wysokie koszty energii czynią ich biznes mniej rentownym (68%) i wini te koszty za podwyżki cen swoich towarów i usług (71%). Prawie połowa tłumaczy też, że ze względu na wysokie koszty energii musiała zredukować zatrudnienie; to znacznie powyżej średniej (wynoszącej 33%) w UE.

Połowa MŚP w Polsce za wzrost kosztów energii obwinia zależność kraju od paliw kopalnych. Praktycznie ta sama liczba (50%) uważa, że niedostatek lokalnych i krajowych źródeł energii odnawialnej to jedna z przyczyn wzrostu kosztów energii w kraju.

Większość MŚP w Polsce (56%) twierdzi też, że lokalne inwestycje w energię odnawialną, takie jak elektrownie słoneczne i wiatrowe, to najlepszy sposób na wspieranie ich w czasach kryzysu. Ponad jedna trzecia zauważa, że istniejące programy wsparcia wytwarzania energii z OZE są przydatne.

Połowa MŚP w Polsce podkreśla też, że już ma albo rozważa w ciągu roku instalację paneli słonecznych lub oszczędzanie energii za pomocą inteligentnych rozwiązań. Ale aż 78% małych i średnich firm w Polsce deklaruje, że rozważy instalacje solarne lub rozwiązania na rzecz redukcji zużycia energii, jeśli zostaną wprowadzone zachęty lub zniesione będą bariery administracyjne.

Ogłoszony w lipcu sondaż „Renewable Energy as a Path to Resilience. SME Perspectives on the Energy Crisis” na zlecenie BFF przeprowadził ośrodek badawczy YouGov. Badanie wykonano w Czechach, Grecji, Holandii, Niemczech, Polsce i Włoszech między 3 a 24 maja 2023 roku na reprezentatywnej próbie 1517 firm sektora MŚP.

MŚP tworzą dwie trzecie miejsc pracy w sektorze prywatnym i wnoszą ponad połowę całkowitej wartości dodanej w UE. Większość z nich podkreśla, że obecnie ciężko walczy, by chronić pracowników przed zwolnieniami, a wyższe rachunki za energię obniżają ich zyski oraz produktywność.

W UE średnio ponad połowa z nich mówi, że to zależność od paliw kopalnych odpowiada za zagrażające prowadzeniu biznesu rachunki za energię.

Źródło: Beyond Fossil Fuels/PAP