Zasady eksploatacji instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych według prawa

Przemysław Gogojewicz

Autor: Przemysław Gogojewicz

Dodano: 3 stycznia 2024
instalacja

Zgodnie z § 52 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych  (t. j. Dz. U. Nr 74, poz. 836), instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych powinny w okresie ich użytkowania zapewniać wszystkim możliwość do bezpiecznego korzystania z odbiorników energii elektrycznej, które są zgodne z ich przeznaczeniem oraz warunkami , które zostały założone w projekcie instalacji.

Okresowa kontrola instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych

Na szczególną uwagę powinien zasługiwać fakt iż zgodnie z powołanym rozporządzeniem na właścicielu domu jednorodzinnego spoczywa obowiązek  dokonywania okresowych kontroli co do stanu sprawności technicznej w jakiej znajdują się urządzenia oraz instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym.

Zatem stan sprawności technicznej względem urządzeń oraz instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym powinien być sprawdzany i kontrolowany w taki sposób, aby zapewnić wszystkim użytkownikom bezpieczeństwo poprzez właściwą funkcjonalność urządzeń elektrycznych. Właściwą funkcjonalność urządzeń elektrycznych zapewnia się zatem poprzez sprawność połączeń, jak również sprawność osprzętu, czy sprzętu, jak również poprzez zabezpieczenie i środki ochronne przeciwporażeniowe.  Właściwe działanie to również uziemienie, czy  oporności izolacji przewodów.

Zapewnienie niezbędnych warunków dla instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

Instalację elektryczną w budynku jednorodzinnym nie należy użytkować, jeżeli:

1) uprzednio czyli przed początkiem użytkowania nie zostały dokonane próby końcowe i jej ostateczny odbiór,

2) uprzednio czyli przed początkiem użytkowania nie zostały zainstalowane urządzenia do pomiaru zużycia energii elektrycznej.

Przykład praktyczny

Pytanie

Czy do obowiązków właściciela domu jednorodzinnego należy utrzymywanie właściwego stanu technicznego instalacji elektrycznej?

Odpowiedz

Tak.  Na podstawie § 55 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych,  do obowiązków właściciela domu jednorodzinnego w zakresie odpowiedniego utrzymywania stanu technicznego względem instalacji elektrycznej powinno należeć:

1)  zapewnianie prawidłowego stanu technicznego instalacji elektrycznej poprzez realizację napraw i wymian instalacji lub jej składowych przez osoby, które  posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które są wymagane przy dokonywaniu świadczenia usług naprawy instalacji elektrycznej lub dokonywania dozoru nad eksploatacją urządzeń czy też instalacji elektrycznych,

2) zapewnianie prawidłowego nadzoru nad realizacją prac konserwacyjnych, czy tez różnego rodzaju napraw i wymiany oraz nadzorem nad  dokonywaniem usług, które są  związane z realizacją tychże zaleceń, a które wynikają z okresowo przeprowadzanych kontroli w domu jednorodzinnym

3) zapewnienie prawidłowej realizacji zadań pokontrolnych, które są wydawane przez upoważnione do tego organy,

4) w razie zagrożeń wynikających z nieprawidłowości a wpływających na zdrowie lub życie użytkowników, czy wpływających środowisko lub mienie, przeprowadzenie kontroli stanu technicznego,

5) odłączenie natychmiastowe z użytkowania instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym le jego części, w wyniku kontroli podczas której stwierdzone zostało występowanie zagrożeń dla życia i zdrowia.

Rozbudowa instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

Zgodnie z Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 31 października 2008 r. II SA/Kr 797/08 instalacja wewnętrzna stanowi część obiektu budowlanego, którego  rozbudowa nie powinna podlegać pod samodzielną kwalifikację, a tym samym  nie stanowi rozbudowy domu jednorodzinnego czy też jego części.

Rozbudowa instalacji wewnętrznych domu rodzinnego powinno się postrzegać i tym samym kwalifikować jako element zmian domu jednorodzinnego, który w zależności od rodzaju i zakresu prac może prowadzić do przebudowy domu rodzinnego w rozumieniu art.3 pkt 7a ustawy Prawo budowlane.

Należy przy tym podkreślić ,  że jeżeli w wyniku dokonywanych prac nie dochodzi do zmiany parametrów użytkowych domu jednorodzinnego lub też zmian parametrów technicznych istniejącego domu rodzinnego, za wyjątkiem charakterystycznych parametrów  takich jak: kubatura, czy też powierzchnia zabudowy, czy wysokość, czy długość, czy szerokość bądź  liczba kondygnacji- wówczas nie stanowią one robót budowlanych, o których jest mowa w art.3, oraz art. 28-30 Prawa budowlanego i powinny podlegać obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę,  lub ich zgłoszenia.

Zatem prace, które polegają na rozbudowie instalacji wewnętrznych, które stanowią część obiektu budowlanego i nie prowadzą do zmian w parametrach użytkowych lub też zmian technicznych istniejącego domu jednorodzinnego ,  nie stanowią robót budowlanych i nie podlegają one obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę, albo obowiązkowi ich zgłoszenia.

Zatem prace, które polegają na rozbudowie instalacji wewnętrznych, które stanowią część domu jednorodzinnego i nie prowadzą do zmiany parametrów użytkowych lub też parametrów technicznych istniejącego domu jednorodzinnego, nie powinny stanowić robót budowlanych, o których jest mowa w art. 3 prawa budowlanego, oraz art. 28-30 prawa budowlanego i nie powinny podlegać obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę, lub zgłoszenia.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych z dnia 16 sierpnia 1999 r. ( t. j. Dz. U. Nr 74, poz. 836)

Autor: Przemysław Gogojewicz
Przemysław Gogojewicz

Autor: Przemysław Gogojewicz

prawnik, właściciel Kancelarii Usług Prawnych w Chrzanowie.