Jaki osprzęt elektryczny wybrać?

Dodano: 14 września 2023
ww

Pod hasłem "osprzęt elektryczny", kryją się oczywiście gniazdka i wyłączniki, które służą odbiorcą energii elektrycznej każdego dnia oraz praktycznie na każdym kroku, jak chcą skorzystać z jakiegoś pomieszczenia, lub jak chcą uruchomić konkretne urządzenie posiadające wtyczkę. Ale nas elektryków zawsze ciekawi, który osprzęt elektryczny najlepiej wybrać. 

Osprzęt elektryczny w deweloperce 

Nas elektryków interesuje głownie temat związany z deweloperką, czyli bloki posiadające ileś naście mieszkań, osiedla domów jednorodzinnych, biurowce i różnorodne lokale usługowe. Wszystko to sprawia, że generalną wytyczną, jaka decyduje o zakupie osprzętu i często jest kością niezgody podczas prezentacji wyceny wstępnej wykonania danej inwestycji, jest zwyczajnie jego cena. Nie znam firmy elektrycznej, która nie patrzy na cenę osprzętu. Prawda jest taka, że każda firma liczy przede wszystkim na zarobek, czyli im taniej kupię osprzęt, tym więcej w kieszeni zostanie mi później, przy rozliczeniu za dany etap prac. 

Rozpiętość cenowa osprzętu elektrycznego jest dość spora i uzależnia ją przede wszystkim marka osprzętu, materiały z jakich został wykonany, sposób montażu żył przewodów w osprzęcie oraz jego popularność i dostępność. Oczywiście na bok odkładamy popularne markety budowlane, ponieważ w nich zwyczajnie ceny są z kosmosu za ten sam osprzęt zamówiony w hurtowni elektrycznej. 

Jeżeli już chcemy wybrać dany osprzęt, to starajmy się raczej trzymać znanych marek, które od lat dostępne są na naszym rynku. Można tu wyróżnić takie firmy jak: Legrand, Kontakt Simon, Ospel, Karlik, Schneider, Hager, Berker (należy do Hagera). Oczywiście prócz tych wymienionych, które właściwie są najpopularniejsze i w sumie najlepsze, występują również inne, chociażby Polmark czy Viko, ale osobiście odradzam sięganie po ich produkty, głównie ze względu na jakość wykonania ich osprzętu. Jest on zwyczajnie toporny, plastiki oraz elementy - zdawałoby się - metalowe są słabe, wykrzywiają się, bolce od uziemień bardzo często odpadają i generalnie - jak dla mnie - jest to osprzęt do założenia raz i nigdy nie do ściągnięcia, i ponownego montażu. Przy wymienionych wadach tego osprzętu, nie ma odzwierciedlenia w jego cenie, ponieważ produkty te są dostępne na podobnym pułapie cenowym, tak jak ich wyżej notowana konkurencja. 

Skoro wiemy, z jakich marek osprzętów korzystać, to teraz należy się zastanowić, którą serię danego osprzętu wybrać. Seria osprzętu, to zwyczajnie dany model jaki konkretny producent stworzył i wypuścił na rynek. W ofercie katalogowej danej firmy jesteśmy znaleźć od kilku do kilkunastu serii osprzętu, gdzie różnice będą w kształtach, gamie kolorystycznej, sposobie montażu oraz w dostępności niektórych typu osprzętu (nie każda seria będzie posiadać np.: gniazda głośnikowe, wyłączniki podwójne krzyżowe itp.). W tym miejscu, po krótce mogę przedstawić, jakie serie podstawowe - pasujące najlepiej do zleceń deweloperskich - występują u konkretnych producentów, ale skupie się tylko na głównych markach. 

1. Legrand (Niloe i Cariva) - seria Niloe to podstawowy osprzęt elektryczny bazujący na budowie głównie plastikowej (plastik dość wątły). Natomiast w serii Cariva wprowadzono już metalowe wewnętrzne ramki. Seria Niloe jest zdecydowanie tańsza od Cariva i według mnie wygodniejsza w montażu, ponieważ posiada boczne ząbki, dzięki którym, w łatwy sposób możemy montować osprzęty w sposób zestawowy. W tym przypadku Cariva ma jednolite boki i zmuszeni jesteśmy do dosuwania - wręcz idealnie - osprzętu do siebie, aby ramka zwieńczająca zestaw, pasowała do całości. 

2. Kontakt Simon (Simon10) - moja ulubiona seria osprzętu do montażu w deweloperce. Tutaj mamy styczność również z całkowicie plastikowym sprzętem, jednakże jakość plastiku jest sporo wyższa niż u wielu konkurentów. Sposób montażu jest dość łatwy i przyjemny. Jakość elementów - w tym śrub - jest również wysoka, jak na najtańszą serię osprzętu. Pewne elementy - np. gniazda pojedyncze - możemy znaleźć w dwóch konfiguracjach: podłączenie na wtyki lub tradycyjne na śruby. Zwyczajnych wtyków brakuje niestety w wyłącznikach, a zdecydowanie ułatwiłoby to montaż. 

3. Ospel (AS) - swojego czasu była to seria najczęściej spotykana w polskich blokach. Wiązało się to ceną, która przez pewien okres była zdecydowanie najniższa. Seria AS posiada metalowe ranki wewnętrzne, jednakże, są one bardzo słabej jakości i często przy dociskaniu osprzętu do ściany, zwyczajnie się wyginają i odkształcają. W tej serii również wielkim minusem jest sposób wykonania wyłączników, a zwłaszcza styków dokręcanych. Raz, że bardzo często urabiają się w nich śruby, a dwa - nie wiedzieć dlaczego - śruby są ułożone pod skosem i bardzo ciężko jest do nich dojść nawet zwyczajnym śrubokrętem. 

4. Karlik (Trend) - seria oparta na bazie metalowych obramowań wraz z wypustkami ułatwiającymi montaż. Osprzęt dość prosty, jednakże niekoniecznie ładny wizualnie. Wszystko to wraz z nie najniższą ceną sprawia, że akurat ta seria nie będzie pierwszym wyborem dla naszej inwestycji. 

5. Schneider (Asfora) - podstawowa seria osprzętu prezentowanej marki. Również posiadająca metalowe obramowania, jednakże bez ząbków montażowych. Osprzęt marki Schneider uważam za w sumie najrzadziej wykorzystywany w popularnej deweloperce, chociaż cenowo jest dość przystępny. Dodatkowo jakość jego wykonania nie jest najgorsza. Problemem może być ewentualna dostępność, właśnie ze względu na jego niską popularność. 

6. Hager (Lumina) - podsumowując omawianie najtańszych serii, warto jest zwrócić uwagę właśnie na ten rodzaj osprzętu. Firma Hager słynie generalnie z bardzo dobrej jakości produktów, co ma przełożenie również w jej najtańszej serii. Metalowa ramka jest zdecydowanie najtrwalsza z wszystkich, jednak akurat minusem jest brak ząbków montażowych. Cenowo Lumina jest mniej przystępna od innych marek, jednakże jest to osprzęt, który najlepiej mi się zawsze zakładało. 

Tą krótką prezentacją chciałem zwrócić Waszą uwagę na to, czego najlepiej szukać na rynku. W Polsce mamy bardzo dużo hurtowni elektrycznych oraz sklepów internetowych, które w swoich ofertach zawierają ogromną ilość osprzętów elektrycznych. Wszystko to sprawia, że jesteśmy w stanie znaleźć coś, co spełni nasze oczekiwania praktycznie w każdej mierze, zwłaszcza finansowe. Obecnie każda hurtownia jest w stanie podejść do nas indywidualnie i w zależności od ilości zamawianego osprzętu, może przedstawić nam cenę indywidualną, która będzie bardziej atrakcyjna od tej, jaka widnieje oficjalnie na stronie. Poza tym, opłaca się również kontakt z bezpośrednimi przedstawicielami firm zajmujących się produkcją osprzętów, ponieważ dzięki temu możemy zyskać nie tylko atrakcyjną cenę inwestycyjną, ale również jakieś gadżety. Co prawda już dawno skończyły się te czasy, kiedy za zamówiony inwestycyjnie osprzęt dostawało się elektronarzędzia popularnych firm w gratisie, to jednak w dalszym ciągu istnieje szansa na jakiś bonus. 

A co dla klientów indywidualnych? 

Wybór osprzętu dla klienta indywidualnego, to już kompletnie inna sprawa. W tym wypadku to zdecydowanie najczęściej, klient wybiera sobie osprzęt sam, kierując się swoimi potrzebami, możliwościami finansowymi, gustem lub aranżacją, gdzie zwykły biały osprzęt jest zwyczajnie niewystarczający. 

W tym wypadku, jeżeli ktoś chce wybrać osprzęt dla siebie, to podstawowa rada brzmi następująco: nie kupujmy osprzętu w popularnych marketach budowlanych, a korzystajmy zdecydowanie z hurtowni elektrycznych, sklepów branżowych lub zakupów online! W ten sposób zaoszczędzimy bardzo dużo na różnicy w cenie. Ceny w popularnych marketach budowlanych są często dwukrotnie wyższe niż w sklepach branżowych. Poza tym, w hurtowniach możemy otrzymać rabat (nawet za zakupy detaliczne - taka opcja istnieje), a w marketach nie. 

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie przy montażu osprzętu, jest zamontowanie go na własną rękę. Obecnie cena za montaż gniazdek i wyłączników waha się między 18 a 25 zł za sztukę. Jeżeli mamy niewiele punktów do założenia (np. jest to nieduże mieszkanie w bloku) to cena usługi nas nie przerazi. Inaczej robi się wtedy, jak jesteśmy właścicielami dużego domu jednorodzinnego, gdzie z fantazją rozplanowywaliśmy naszą instalację i ilość punktów spokojnie przekracza setkę. Jak widać, matematyka jest nieubłagana i taka usługa może nas kosztować już sporo ponad 2000 zł. Jednakże, nie to jest najważniejsze. To, co powinno nami kierować, to nasze bezpieczeństwo i komfort z użytkowania instalacji elektrycznej. Dlatego też najlepiej jest jednak zacisnąć zęby i zlecić takie zadanie wykwalifikowanemu elektrykowi, który każdy punk podepnie nam starannie i zagwarantuje, że wszystko będzie działało sprawnie i bezpiecznie. Poza tym, czasem zdarza się, że dany punkt elektryczny wymaga dodatkowej poprawy - wkręcenie pierścienia do puszki, przedłużenia żył przewodu - i osoba wykwalifikowana będzie wiedziała co z tym należy zrobić. Poza tym, zyskujemy również gwarancję na usługę i kontakt do elektryka, który może nas poratować w niejednej sytuacji. 

Podsumowanie 

Jak widzimy, nawet w tak prostej kwestii jak wybór osprzętu elektrycznego, kryje się wiele zagadek, haczyków oraz niewiadomych, które krok po kroku musimy odkryć i przeanalizować. Wszystko zależy od naszych potrzeb i tego, z której strony obecnie się znajdujemy - wykonawcy czy inwestora. W ten sposób musimy mierzyć się praktycznie z każdym elementem związanym z wykonawstwem instalacji elektrycznych. Jednak te inne zagadnienia pozostawiam do rozważań w innych materiałach. 

Autor: Red. Mateusz Maciejczyk  
Słowa kluczowe:
osprzęt elektryczny