Najważniejsze narzędzie każdego elektryka, bez którego żadna praca nie może się obejść

Dodano: 15 marca 2023
izolowanie

W pracy elektryka potrzebnych i sprawdzonych narzędzi występuje ogromna ilość. Przeważnie korzystamy z narzędzi ręcznych takich jak śrubokręty, ucinaczki, zaciskarki itd., ale również z całej gamy elektronarzędzi, o których już wielokrotnie wspominałem. Jest jednak jedno narzędzie – wręcz niezastąpione – bez którego finalizacja większości prac jest praktycznie niemożliwa.

Narzędzie niezastąpione

Taśma izolacyjna, bo o niej mowa, to ponadczasowe i uniwersalne narzędzie, w które musi być zaopatrzony każdy elektryk i elektromonter. Pierwszą taśmę klejącą, która była prekursorem późniejszych taśm izolacyjnych, wymyślił w 1930 roku amerykański koncern 3M. Rozwój technologiczny w zakresie tworzyw sztucznych sprawił, że i w dziedzinie elektryki zagościła pewna innowacja w postaci elastycznej taśmy z klejem po jednej stronie, doskonałej do izolowania końcówek przewodów, grupowania przewodów i kabli, oznaczania ich, podwiązywania kabli oraz niektórych elementów koryt czy drabinek elektrycznych, a także do określania głębokości wiercenia na wiertłach, czy zabezpieczania skaleczeń na rękach. Oczywiście niektóre z tych przykładów wydają się dość zabawne, jednak ze swojego doświadczenia wiem, że i w takich przypadkach taśma izolacyjna sprawdzała się doskonale.

Rodzaje taśm izolacyjnych

Taśma izolacyjna w swojej prostocie, jest narzędziem dość szeroko rozwiniętym i wyróżniamy kilka jej rodzajów zależnych od tworzywa, z którego została wykonana, przeznaczenia oraz odporności na konkretne warunki, również pogodowe. Taśmę izolacyjną dzielimy na:

  • Taśma izolacyjna PCW (PVC lub PCV) – taśma samogasnąca, bardzo elastyczna, cechująca się dużą przylepnością (zależną od producenta i użytego do niej kleju). Stanowi najpopularniejszy rodzaj taśm izolacyjnych. Występuje w całej gamie kolorów, które zależą od producenta, jednakże nie wpływają na właściwości samej taśmy. Urozmaicona kolorystyka może być pomocna w znakowaniu przewodów, izolowaniu konkretnych żył (fazowych, neutralnych czy PE).
  • Taśmy izolacyjne PET - ma węższe zastosowanie, ponieważ używa się jej do izolowania uzwojenia transformatorów oraz jako taśmy maskującej.
  • Taśma izolacyjna samowulkanizująca - specyficzny typ taśmy izolacyjnej, służącej do szybkiego naprawiania wyrobów gumowych oraz osłon przewodów elektrycznych. Taśma tego rodzaju szybko przylega do oklejonej powierzchni, tworząc spójną i bardzo ciasną warstwę ochronną.
  • Taśma izolacyjna termokurczliwa – taśma, która pod wpływem temperatury obkurcza się, tworząc bardzo ciasną i odporną warstwę ochronną. Jest stosowana stosunkowo rzadko, ponieważ ze względu na dużą podatność na wysoką temperaturę nie powinna być używana przy wysokonapięciowych przewodach, jednakże, bardzo dobrze sprawdza się przy zabezpieczaniu przewodów niskoprądowych (skrętka internetowa, koncentryk itp.).
  • Taśma maskująca kaptonowa - wykonana z poliimidu służy przede wszystkim do maskowania obwodów drukowanych, a jej największą zaleta jest fakt, że nie pozostawia śladów po odklejeniu.
  • Taśma izolacyjna materiałowa – jest taśmą wykonaną na włókninie dzięki czemu jest dużo wytrzymalsza od taśm z tworzyw sztucznych, ale także grubsza i cięższa, dlatego stosuje się ją tam, gdzie zwyczajnie mamy dużo miejsca i przestrzeni do pracy. Dedykowana jest dla pomieszczeń suchych oraz mało wilgotnych, gdyż materiał z którego jest zrobiona zwyczajnie może nawilgnąć.

Którą taśmę wybrać? Czy cena ma znaczenie?

Oczywiście, jeżeli nie jesteśmy ograniczeni przez specyfikę wykonywanej pracy, czyli jeżeli nie musimy korzystać z taśm specjalistycznych, to zwyczajnie sięgniemy po najpopularniejszą na naszym rynku taśmę izolacyjną PCW. Jest ona bardzo funkcjonalna i uniwersalna, a także nie przewodzi prądu nawet do 600 V, czego nie można powiedzieć o innych popularnych taśmach, z których czasem i elektrycy potrafią skorzystać (taśmy malarskie, elewacyjne).

Znikome znaczenie ma również fakt, kto jest producentem danej taśmy. W sklepach same ceny taśm również nie odbiegają bardzo od siebie, co sprawia, że taśmy gorszej jakości są niewiele tańsze od tych lepszych. Dlatego też, podczas kupowania taśmy izolacyjnej nie powinniśmy patrzeć na ewentualne oszczędności rzędu kilkunastu groszy, a bardziej powinniśmy sprawdzić jaka długość taśmy nas interesuje, jej szerokość oraz, czy zastosowany do niej klej jest wystarczająco mocny i czy jego przyczepność spełni nasze wymagania.

Podsumowując, taśma izolacyjna to jedna z najbardziej błahych rzeczy, jaką przychodzi nam pracować podczas codziennych czynności przy montażu instalacji. Często nie zwraca się na nią żadnej uwagi i uważa się ją za coś zupełnie oczywistego. Jednakże, jej zastosowanie oraz przeznaczenie sprawiają, że nie możemy się bez niej obejść. Zwyczajna mała rolka plastikowej taśmy, a przy użyciu w niecodziennych warunkach sprawia, że możemy poczuć się jak konstruktorzy statków kosmicznych.

Autor: Red. Mateusz Maciejczyk