Reakcja czujek ppoż na powoli rozwijające się pożary

Autor: Marcin Szponder

Dodano: 30 czerwca 2023
Pożar
Na wstępie Załącznika H normy PN-EN 54-12 czytamy, że prosta czujka działa na zasadzie porównania sygnału z detektora z określonym stałym progiem (progiem alarmowym). Gdy sygnał z detektora osiąga próg, czujka generuje sygnał alarmu. Gęstość dymu, dla której to następuje, jest wartością progu zadziałania czujki. 

Próg alarmu takiej prostej czujki jest stały i nie zależy od szybkości zmian sygnału detektora w czasie. Z kolei sygnał z detektora w czystym powietrzu może się zmieniać w czasie eksploatacji czujki. Takie zmiany mogą być spowodowane, na przykład, zabrudzeniem powierzchni soczewek lub przedniego szkła bądź tworzywa sztucznego pyłem lub spowodowane innymi długookresowymi wpływami, takimi jak starzenie się komponentów. Taki dryft może, po pewnym czasie, prowadzić do zwiększenia czułości i ewentualnie do fałszywych alarmów.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Kiedy można stwierdzić, że rozwijający się pożar stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia 
  • W jaki sposób wzrasta próg alarmowy czujek ppoż

Pozostało jeszcze 89% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

  • Chcesz sprawdzić, jakie rozwiązania zostały zaproponowane w artykułach? A może wolisz skorzystać z puli kalkulatorów, obejrzeć film instruktażowy albo pobrać wór dokumentu lub protokołu?
  • Żaden problem-uzyskaj dostęp testowy na 24 h i przekonaj się, jak ułatwisz sobie pracę z Portalem Elektryka!
  • Zapisując się na testowy dostęp nie ponosisz żadnych kosztów! Masz pełen dostęp bez ograniczeń na całe 24 godziny, a po tym czasie po prostu przestanie być on aktywny, bez konieczności rezygnacji z Twojej strony.
  • Przekonaj się sam,że Portal Elektryka będzie odtąd z Tobą w każdym miejscu i czasie.Na komórce lub na komputerze w biurze lub w terenie. Dołącz do setek zadowolonych Czytelników!

Jeśli posiadasz już konto zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Autor: Marcin Szponder

Ekspert w obszarze regulacyjnym związany z branżą naftową, a także z Polskim Komitetem Normalizacyjnym