Ocena akumulatora przez przeprowadzenie rozładowania

Autor: Łukasz Rosłaniec

Dodano: 5 listopada 2021
UN-08

Podstawowym narzędziem oceny stanu pracy akumulatora wyłączonego z pracy w układzie zasilania gwarantowanego jest wykonanie rozładowania od poziomu pełnego naładowania do poziomu pełnego rozładowania stałą wartością prądu w sposób długotrwały, np. 20 h.

Takie rozładowanie da się łatwo porównać z kartą katalogową w celu stwierdzenia, jak duży ubytek pojemności nastąpił w danym akumulatorze. Stwierdzenie pojemności na poziomie poniżej 80% jest uznawane w wielu normach za granicę oznaczającą koniec eksploatacji.

Oczywiście mogą pojawić się głosy mówiące, że np.: „w moim przypadku 80% w zupełności wystarcza, bo mój układ ma zapas czasu podtrzymania”. Jest w tym stwierdzeniu odrobina prawdy. Natomiast nie wolno zapominać, że uszkodzenia akumulatorów mogą być też, czy nawet często są, zjawiskami nagłymi. To znaczy, że któreś z kolei rozładowanie może wykazać nagły spadek pojemności z wartości 75% na wartość 30% pojemności nominalnej i wtedy dojdzie do awarii zasilania w układzie napięcia gwarantowanego. Niestety przewidzenie takich nagłych procesów jest bardzo trudne szczególnie w układach zasilania gwarantowanego. Co oznacza, że granica 80% jest umowną barierą, której przekroczenie naraża nas na zdecydowanie większe ryzyko nagłej utraty pojemności i tym samym utraty zasilania.

Spadek pojemności poniżej 80% wartości nominalnej nie jest natomiast bardzo krytyczny w układach zasobników energii w energetyce rozproszonej, chyba, że układ stanowi także źródło zasilania rezerwowego.

Układ służący do badania pojemności akumulatora podczas rozładowania przedstawiamy w 66 numerze „Pomiarów elektrycznych w praktyce”.

Autor: dr inż. Łukasz Rosłaniec, absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, specjalista w zakresie układów zasilania rezerwowego

Autor: Łukasz Rosłaniec

dr inż. elektryk, specjalista ds pomiarów