W jakiej odległości od linii wysokiego napięcia można wybudować dom?

Dodano: 23 lipca 2021
UN-03

Jest to jedno z istotniejszych pytań w momencie zabierania się za budowę własnej inwestycji. Niestety bardzo często bagatelizuje się to zagadnienie, a powinno się nad nim dobrze zastanowić planując budowę własnego domu na zakupionej już działce lub jeszcze przed jej zakupem.

Mając plan zagospodarowania terenu lub decyzję o warunkach zabudowy, na mapce oprócz granicy działki i innych istotnych wskazań, warto zwrócić uwagę na linie wyznaczające strefy ochronne przebiegające wokół uciążliwych obiektów, do których z całą pewnością zaliczamy linie napowietrzne.

Odległość budynku od linii napowietrznych wysokiego napięcia zależy przede wszystkim od tego, pod jakim napięciem są przewody. Zgodnie z normami PN-75-E-05100-1: 1998, PN-EN-50341-1 oraz PN-EN-50423-1 przyjmuje się, że:

1)      od linii napowietrznej o napięciu od 1 do 45kV musi zostać zachowana odległość ≥ 3 m,

2)      przy napięciu 110kV powinna być zachowana odległość ≥ 4,9 m.

Oczywiście odległości te zależą również od innych czynników niż tylko siła napięcia linii, np.  od łatwopalności materiałów, z których został wybudowany i wykończony dom.

Jeżeli mówimy o odległości w pionie, to nie zaleca się, żeby taka linia przebiegała nad dachami domów. Jednak gdy zajdzie już taka sytuacja i nie jesteśmy w stanie tego uniknąć, to:

1)      dla niskiego napięcia do 1kV musi być zachowana odległość 2,5 m (płaski dach) i 1 m (dach spadzisty),

2)      dla średniego napięcia od 1 do 45kV zachowana odległość musi być ≥ 5,2 m,

3)      natomiast przy napięciu 110kV odległość powinna być ≥ 6,5 m.

Przy liniach o wyższym napięciu na planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy będzie zaznaczony pas strefy ochronnej, na którego obszarze nie może zostać postawiony budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi do stałego przebywania ludzi, w tym domy jednorodzinne.

Dlatego warto jest zainteresować się wcześniej w jakim sąsiedztwie jest działka, na której planujemy wybudować nasz dom oraz co może w przyszłości powstać w najbliższej okolicy wybranej przez nas działki.

Autor: Mateusz Maciejczyk