Nadawcze anteny telewizyjne i radiofoniczne UKF/FM

Autor: Marcin Szponder

Dodano: 14 czerwca 2022
wypełnianie dokumentów
W przedmowie autorzy normy stwierdzają, że aktualny katalog norm i dokumentów ETSI (1994) nie zawiera żadnych pozycji dotyczących profesjonalnych anten dla telewizji i radiofonii UKF/FM, w związku z czym norma  PN-T-84712 jest tylko luźno związana z dokumentami międzynarodowymi. Zarazem dokumenty techniczne o charakterze odpowiadającym  niniejszej normie, istnieją w zasadzie we wszystkich krajach rozwiniętych. Mają one raczej charakter wymagań branżowych; tylko nieliczne są normami państwowymi. Zalecenia międzynarodowe o charakterze ogólnym z dziedziny radiofonii i telewizji (np. byłego CCIR) bardzo skąpo uwzględniają zaś sprawy anten.

Ponadto wskazuje się, że przy opracowaniu normy dążono do unowocześnienia i urealnienia wymagań technicznych oraz metod ich badania. Do istotnych zmian w stosunku do normy branżowej zaliczyć należy:

wprowadzenie do normy, wykonywanych przez producenta na poligonie, badań typu dla nowych modeli anten przewidzianych do eksploatacji w Polsce, w miejsce badań każdego wyprodukowanego egzemplarza.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jakie normy odpowiadają za całokształt stanowienia kwestii montażu i uruchomienia instalacji TV, SAT oraz radiowej. 
  • Jakie pojęcia należy znać, aby sprawnie odnaleźć się w omawianych instalacjach. 
  • Jakie główne typy anten występują w swoich naturalnych konfiguracjach. 
  • W jakim zakresie częstotliwości działa każdy element wspomnianych instalacji. 

Pozostało jeszcze 98% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

  • Chcesz sprawdzić, jakie rozwiązania zostały zaproponowane w artykułach? A może wolisz skorzystać z puli kalkulatorów, obejrzeć film instruktażowy albo pobrać wór dokumentu lub protokołu?
  • Żaden problem-uzyskaj dostęp testowy na 24 h i przekonaj się, jak ułatwisz sobie pracę z Portalem Elektryka!
  • Zapisując się na testowy dostęp nie ponosisz żadnych kosztów! Masz pełen dostęp bez ograniczeń na całe 24 godziny, a po tym czasie po prostu przestanie być on aktywny, bez konieczności rezygnacji z Twojej strony.
  • Przekonaj się sam,że Portal Elektryka będzie odtąd z Tobą w każdym miejscu i czasie.Na komórce lub na komputerze w biurze lub w terenie. Dołącz do setek zadowolonych Czytelników!

Jeśli posiadasz już konto zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Autor: Marcin Szponder

Ekspert w obszarze regulacyjnym związany z branżą naftową, a także z Polskim Komitetem Normalizacyjnym