Umowa przedwstępna. Wzór

Przemysław Gogojewicz

Autor: Przemysław Gogojewicz

Dodano: 26 stycznia 2024
cover

Umowę przedwstępną o pracę wykorzystuje się jako jeden z ważnych etapów prowadzących do zawarcia ostatecznej czyli właściwej umowy o pracę w sytuacji, gdy z różnych przyczyn strony (elektryk, czy też jego potencjalny pracodawca) nie są jeszcze przygotowani do jej zawarcia.

Istotą przez którą wyraża się umowa przedwstępna o pracę jest  zobowiązanie jednej lub też obydwu stron do nawiązania w przyszłości stosunku pracy, który precyzyjnie powinien zostać określony w umowie przedwstępnej .

Umowa przedwstępna została uregulowana w art. 389 i 390 kodeksu cywilnego (KC), w związku z art. 300 kodeksu pracy (KP) .

Warto podkreślić, iż umowę przedwstępną o pracę, strony mogą zawrzeć w dowolnej formie, przy czym dla celów dowodowych, powinna być to forma pisemna. Do najistotniejszych postanowień sporządzonej umowy trzeba zaliczyć ustalenia które dotyczą: rodzaju umowy, rodzaju i miejsca pracy, wysokości wynagrodzenia, czy też daty rozpoczęcia wykonywania pracy.

Skutkiem zawarcia umowy przedwstępnej jest to , iż względem strony, która uchyli się od wykonania zobowiązania, które wynika z zawartej umowy przedwstępnej, druga strona  może występować z roszczeniami takimi jak:

1) żądanie naprawienia szkody, którą poniosła, w związku z nie zawarciem umowy przyrzeczonej (art. 390 § 1 KC w zw. z art. 300 KP);

2) zawarcie przyrzeczonej umowy (art. 390 § 2 KC w zw. z art. 300 KP).

 
Autor: Przemysław Gogojewicz
Przemysław Gogojewicz

Autor: Przemysław Gogojewicz

prawnik, właściciel Kancelarii Usług Prawnych w Chrzanowie.