Normy przywołane do warunków technicznych dla budynków: wymagania wobec oświetlenia wnętrz

Autor: Janusz Strzyżewski

Dodano: 10 stycznia 2022
UN-04

Normy przywołane w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, są – zgodnie z interpretacją resortu rozwoju – obowiązkowe. Norma PN-EN 12464-1:2012 – wersja polska – Światło i oświetlenie – świetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach jest przywołana w dwóch paragrafach rozporządzenia: 98, 180.

W Normie określono wymagania oświetleniowe w miejscach pracy we wnętrzach, gdzie spotykają się potrzeby komfortu widzenia i wydolności wzrokowej ludzi normalnie widzących. Dokument zawiera wymagania dla wszystkich typowych zadań wzrokowych, w tym dla miejsc pracy wyposażonych w monitory ekranowe (DSE). Wymagania te określają zarówno wartości ilościowe, jak i cechy jakościowe oświetlenia. W Normie dodatkowo podano zalecenia dla dobrej praktyki oświetlenia.

PN-EN 12464-1:2012 nie zaleca konkretnych rozwiązań ani nie ogranicza swobody projektantów w zakresie stosowania nowych technik lub innowacyjnych urządzeń oświetleniowych. Oświetlenie może być wytworzone poprzez światło dzienne, sztuczne lub kombinację obu rodzajów. Norma nie zawiera wymagań dla oświetlenia zewnętrznych miejsc pracy i w podziemnym górnictwie ani do oświetlenia awaryjnego. Zagadnienia te objęte są odrębnymi normami.

W Normie nie określono wymagań oświetleniowych uwzględniających bezpieczeństwo oraz zdrowie pracowników i nie przygotowano jej w zakresie wdrożenia art. 153 traktatu WE, chociaż wymagania oświetleniowe zawarte w PN-EN 12464-1:2012 zazwyczaj spełniają potrzeby bezpieczeństwa.

Układ dokumentu

Na wstępie Normy zawarto informacje dotyczące powstania aktualnej wersji dokumentu oraz wykaz państw członkowskich Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego CEN (fr. Comite Europeen de Normalisation). Zgodnie z zamieszczonym na wstępie spisem treści w pkt 2 podano powołania normatywne, a w punkcie 3 terminy i definicje. Obszerny pkt 4 zawiera kryteria projektowania, natomiast tablice z wykazami wymagań oświetleniowych umieszczono w pkt 5. W pkt 6 podano procedury weryfikacyjne. Norma zawiera także dwa informacyjne załączniki oraz bibliografię i indeks ułatwiający wyszukiwanie potrzebnych informacji.

We wprowadzeniu do Normy [2] podkreślono, że właściwe oświetlenie umożliwia efektywne i dokładne wykonywanie czynności, w których istotną rolę odgrywają zadania wzrokowe. Ponadto zwrócono uwagę na to, że stopień komfortu widzenia zależy od typu czynności oraz czasu ich trwania.

Z powyższych względów Norma [2] zaleca przestrzeganie wszystkich kryteriów projektowania określonych w pkt 4, nie tylko wartości podanych w tablicach w pkt 5.

Terminy i definicje

W treści PN-EN 12464-1:2012 zastosowano podstawowe terminy i definicje używane we wszystkich zastosowaniach oświetleniowych zawarte w odpowiedniej Normie [3] oraz definicje zamieszczone w tym punkcie. Ważniejsze z nich zwiera tabela 1.

Tabela 1. Wybrane definicje zamieszczone w punkcie 3 normy [2]

Nr

Termin

Definicja

3.2

Obszar tła

Obszar o szerokości co najmniej 3 m sąsiadujący z obszarem bezpośredniego otoczenia

3.4

Obszar bezpośredniego otoczenia

Pas o szerokości co najmniej 0,5 m otaczający obszar zadania w obrębie pola widzenia

3.7

Obszar zadania

Obszar, w którego obrębie wykonywane jest zadanie wzrokowe

3.8

Zadanie wzrokowe

Elementy wzrokowe podjętej działalności*

* Do podstawowych elementów wzrokowych norma zalicza: wymiar struktury, jej luminancję oraz kontrast z tłem, a także czas trwania czynności.

Kryteria projektowania oświetlenia

Tak jak na wstępie do Normy także w tym punkcie podkreślono, że oprócz wielkości podanych w tablicach zawartych w pkt 5 dla dobrej praktyki oświetlania niezbędne jest stosowanie się do postanowień zawartych w pkt 4 warunkujących zapewnienie dodatkowych potrzeb jakościowych i ilościowych. Wymagania oświetleniowe zawarte w tym punkcie PN-EN 12464-1:2012 wynikają z uwzględniania trzech podstawowych potrzeb człowieka:

– komfortu widzenia wpływającego na dobre samopoczucie, a pośrednio także zwiększającego wydajność i jakość wykonywanych czynności,

– wydolności wzrokowej umożliwiającej wykonywanie pracy nawet w trudnych warunkach i w dłuższym czasie,

– bezpieczeństwa.

Do podstawowych parametrów otoczenia świetlnego uwzględniającego światło sztuczne i dzienne Norma [2] zalicza:

– rozkład luminancji,

– natężenie oświetlenia,

– kierunkowość padania światła,

– zmienność poziomów i barwy światła,

– oddawanie barw i wygląd barwy światła,

– olśnienie,

– migotanie światła.

W PN-EN 12464-1:2012 zawarto uwagę dotyczącą parametrów ergonomii widzenia wpływającej również na wydajność wzrokową, odsyłając w sprawie szczegółów do publikacji CIE [4] zabierającej wytyczne oświetleniowe dla osób starszych i osób niepełnosprawnych.

Właściwie zrównoważona luminancja jest potrzebna do wzmożenia:

– ostrości widzenia,

– czułości kontrastowej umożliwiającej rozpoznanie względnie małych różnic luminancji,

– sprawności funkcji ocznych takich jak akomodacja, ruchy oka itp.

Natomiast komfort widzenia zapewnia odpowiedni rozkład luminancji w polu widzenia. W tym celu należy unikać:

– zbyt wysokich olśniewających luminancji,

– męczących wzrok zbyt wysokich kontrastów luminancji,

– tworzących monotonne środowisko pracy zbyt niskich luminancji oraz zbyt niskich jej kontrastów.

W praktyce warunkiem właściwego rozkładu luminancji jest zachowanie zaleceń dotyczących wartości współczynników odbicia światła od rozpraszających powierzchni w oświetlanym wnętrzu (tabela 2) oraz wartości eksploatacyjnego natężenia oświetlenia na powierzchniach ścian i sufitu (tabela 3). Jest to szczególnie ważne we wnętrzach o mniejszej kubaturze, a wartości zależą od charakteru wnętrza.

Tabela 2. Zalecane wartości współczynników odbicia powierzchni we wnętrzu [2]

Powierzchnia

Wartość współczynnika odbicia

Sufit

od 0,7 do 0,9

Ściany

od 0,5 do 0,8

Podłoga

od 0,2 do 0,4

Tabela 3. Zalecane wartości eksploatacyjnego natężenia oświetlenia Ēm oraz jego równomierności Uo na powierzchniach ścian i sufitu [2]

Powierzchnia

Rodzaj wnętrza

Biura, szkoły, szpitale itp.

Pozostałe

Ściany

Ēm > 75 lx Uo ≥ 0,10

Ēm > 50 lx Uo ≥ 0,10

Sufit

Ēm > 50 lx Uo ≥ 0,10

Ēm > 30 lx Uo ≥ 0,10

Natężenie oświetlenia i jego rozkład na obszarze zadania i w jego otoczeniu decydują o komforcie widzenia oraz jakości wykonywanej pracy. Jego wartości zawarte w normie [2] są wartościami eksploatacyjnymi, czyli że ich poziom musi być utrzymany przez cały okres użytkowania systemu oświetleniowego. Norma podaje skalę wartości natężenia oświetlenia opartą na zasadzie postrzegalnych różnic pomiędzy sąsiednimi wartościami (tabela 4).

Tabela 4. Skala natężeń oświetlenia w luksach[2]

20-30-50-75-100-150-200-300-500-750-1000-1500-2000-3000-5000

Wartości eksploatacyjnego natężenia oświetlenia podane w tablicach rozdziału 5 mogą być zmienione o jeden stopień według skali z tabeli 4 wtedy, gdy warunki widzenia odbiegają od normalnych. Przy czym zaleca się przyjęcie wyższej wartości, gdy:

– praca wzrokowa jest krytyczna,

– naprawa błędów jest kosztowna,

– duże znaczenie ma dokładność lub podniesienie koncentracji,

– detale zadania wzrokowego mają niezwykle małe wymiary lub mały kontrast,

– zadanie jest wykonywane w niezwykle długim czasie,

– wzrokowa zdolność pracownika jest poniżej normalnej.

Natomiast wymagane natężenie oświetlenia może być obniżone, gdy:

– szczegóły zadania mają wyjątkowo duże wymiary lub wysoki kontrast.

– zadanie jest wykonywane w niezwykle krótkim czasie.

Natężenie oświetlenia na obszarze zadania

W przypadku stanowisk pracy, w których wymiar i/lub położenie obszaru zadania są nieznane, cały obszar stanowiska powinien być traktowany jako obszar zadania.

Norma określa minimalne wymiary pasa obszaru bezpośredniego otoczenia oraz minimalne wymiary obszaru tła sąsiadującego bezpośrednio z obszarem bezpośredniego otoczenia (rys. 1).

Rys. 1. Minimalne wymiary obszarów otaczających obszar zadania wzrokowego: 1 – obszar zadania wzrokowego, 2 – pas obszaru bezpośredniego otoczenia, 3 – obszar tła [szkic autora]

Zgodnie z punktem 4.3.4 natężenie świetlenia na obszarze bezpośredniego otoczenia musi być dostosowane do poziomu oświetlenia zadania zgodnie z wartościami podanymi w tabeli 5.

Tabela 5. Dostosowanie wartości natężenia oświetlenia obszaru bezpośredniego otoczenia do oświetlenia obszaru zadania [2]

Natężenie oświetlenia na obszarze zadania Etask [lx]

Natężenie oświetlenia na obszarze bezpośredniego otoczenia [lx]

≥ 750

500

500

300

300

200

200

150

150

Etask

100

Etask

≤ 50

Etask

Zgodnie z punktem 4.3.5 obszar tła powinien być oświetlony z natężeniem oświetlenia eksploatacyjnego o wartości nie mniejszej niż 1/3 wartości natężenia oświetlenia obszaru bezpośredniego otoczenia.

Siatka natężenia oświetlenia

Pkt 4.4 zawiera zalecenia dotyczące rozmieszczenia punktów, w których obliczane są wartości natężenia oświetlenia. Wskazane jest, aby w nich także były dokonywane pomiary sprawdzające rozkład natężenia oświetlenia. W celu prawidłowego rozmieszczania tych punktów pomieszczenie dzieli się na pola zwane w Normie „siatką natężenia oświetlenia”. Pola powinny mieć kształt zbliżony do kwadratu. Siatka powinna pokrywać całą powierzchnię pomieszczenia z pominięciem pasów o szerokości 0,5 m przyległych do ścian. Punkty obliczeniowe/pomiarowe, zwane punktami siatki, rozmieszcza się w geometrycznych środkach tych pól. W Normie podano wzór, zgodnie z którym można obliczyć liczbę punktów w zależności od kształtu i wymiarów pomieszczenia. Liczba punktów jest określona przez najbliższą liczbę całkowitą wynikającą ze stosunku d/p.

p = 0,2 × 5log10(d)

gdzie:

p – maksymalny wymiar oczka siatki [m] ≤ 10 m

d – dłuższy wymiar rozpatrywanego obszaru [m]

Ponadto w informacyjnym załączniku A podano typowe wartości rozmieszczenia punktów siatki oparte na tym wzorze (tabela 6).

Tabela 6. Zalecana liczba punktów siatki

Długość obszaru [m]

Maksymalny dystans pomiędzy punktami

Minimalna liczba punktów siatki

0,40

0,15

3

0,60

0,20

3

1,00

0,20

5

2,00

0,30

6

5,00

0,60

8

10,00

1,00

10

25,00

2,00

12

50,00

3,00

17

100,00

5,00

20

Norma zaleca, aby rozmieszczenie punktów siatki nie pokrywało się z rozmieszczeniem opraw. W takim przypadku należy odpowiednio zagęścić liczbę punktów.

Zasady oceny i ograniczania olśnienia

Punkt 4.5 jest poświęcony w olśnieniu. W Normie sprecyzowano, że olśnienie jest doznaniem wywołanym przez jaskrawe obszary znajdujące się w obszarze pola widzenia. Źródłem olśnienia mogą być oświetlone powierzchnie, części opraw oświetleniowych i źródła światła oraz okna boczne i okna dachowe. Norma rozróżnia olśnienie przykre i olśnienie przeszkadzające. W omawianym dokumencie zawarto zasady oceny olśnienia przykrego, którego miarą jest wskaźnik ujednoliconej oceny olśnienia UGR (ang. Unified Glare Ratig). Graniczne wartości tego wskaźnika związane z występującymi w urządzeniach oświetleniowych oprawami są limitowane i tworzą następujący ciąg liczb:

10, 13, 16, 19, 22, 25, 28.

Ważne informacje na temat wartości wskaźnika UGR zawiera komentarz do Normy autorstwa prof. Jerzego Bąka. Zestawiono je w tabeli 7.

Tabela 7. Wartości UGR i odpowiadające im wrażenia optyczne [5]

Wartość UGR

Wrażenie optyczne

˂ 10

brak olśnienia

10

olśnienie ledwo odczuwalne

16

olśnienie mało odczuwalne

22

olśnienie powodujące niewygodę

25

olśnienie silne

28

olśnienie nieznośne

W punkcie 4.5.3 są zamieszczone zalecenia dotyczące środków chroniących przed olśnieniem. Zalicza się do nich m.in. stosowanie osłon w bocznych i dachowych oknach. Natomiast w przypadku opraw oświetleniowych znajdujących się w polu widzenia Norma określa minimalne wartości kąta ochrony (rys. 2).

Rys. 2. Kąt ochrony oprawy oświetleniowej [2]

Wartość tego kąta zależy od luminancji lamp. Zestawiono je w tabeli 4. Wartości z tabeli 8 nie stosuje się do opraw oświetlenia pośredniego oraz do opraw oświetlenia ze składową bezpośrednią, jeżeli są one lokowane poniżej normalnego poziomu oczu.

Tabela 8. Minimalne kąty ochrony opraw w zależności od luminancji lamp [2]

Luminancja lampy umieszczonej

w oprawie [kcd∙m-2 ]

Minimalny kąt ochrony α

od 20 do ˂ 50

15o

od 50 do ˂ 500

20o

≥ 500

30o

W punkcie 4.5.4 podano następujące sposoby ograniczenia odbić dekoncentrujących i olśnień odbiciowych:

– odpowiednia aranżacja stanowisk pracy z uwzględnieniem położenia opraw oświetleniowych oraz okien bocznych i okien dachowych,

– stosowanie matowych powierzchni,

– ograniczenie luminancji opraw oświetleniowych oraz okien bocznych i okien dachowych,

– malowanie na jasne kolory ścian i sufitów.

Punkt 4.6 PN-EN 12464-1:2012 zawiera wymagania dotyczące oświetlenia przestrzeni wnętrza. Norma zaleca, aby oprócz oświetlenia pola zadania wzrokowego i jego otoczenia oświetlać odpowiednio całą przestrzeń pomieszczenia. Ma to na celu ukazanie obiektów i ich faktury oraz poprawiać wygląd osób przebywających w danej przestrzeni. Odpowiednie warunki zapewniają średnie cylindryczne natężenie oświetlenia, modelowanie i oświetlenie kierunkowe.

Podpunkt 4.6.2 zawiera odpowiednie wartości dla oświetlenia cylindrycznego (tabela 9).

Tabela 9. Wymagane średnie wartości cylindrycznego natężenia oświetlenia Ez przy równomierności Uo ≥ 0,10 [2]

Charakter wnętrza

Średnie cylindryczne natężenie oświetlenia [lx] na płaszczyźnie poziomej położonej na odpowiedniej wysokości nad podłogą

Osoby siedzące – 1,2 m

Osoby stojące – 1,60 m

Miejsca spotkań, m.in. w biurach, szkołach i na uczelniach

150

150

Pozostałe

50

50

Powiązane z oświetleniem cylindrycznym modelowanie światłem oraz odpowiednie dobieranie oświetlenia kierunkowego opisano w podpunktach 4.6.3 i 4.6.4. Norma zaleca, aby oświetlenie nie było zbyt kierunkowe, ponieważ wtedy powstają nadmiernie ostre cienie, ani zanadto rozproszone, powodujące utratę efektu modelowania i powstanie monotonnego otoczenia świetlnego. Zgodnie z zapisem modelowanie powinno stanowi stan równowagi pomiędzy oświetleniem rozproszonym a kierunkowym. W obrębie zadania wzrokowego dobrze dobrane oświetlenie z określonego kierunku może pomagać w ukazaniu detali, ułatwiając wykonywanie pracy. Zaleca się przy tym unikać niezamierzonych odbić dekoncentrujących i olśnienia odbiciowego.

Barwa światła i zdolność do oddawania barw

Punkt 4.7 poświęcony jest aspektom barwy. Jakość barwy światła lampy (zbliżonego do białego) lub światła dziennego charakteryzują dwie rozważane oddzielnie cechy:

– wygląd barwy światła,

– zdolność do oddawania barw (wpływająca na wygląd obiektów i osób).

Postanowienia dotyczące wyglądu barwy zawarto w podpunkcie 4.7.2. Wygląd barwy światła lampy odnosi się do chromatyczności emitowanego przez nią światła, a kwalifikowany jest przez jej temperaturę barwową najbliższą TCP. O ile wygląd barwy światła lamp jest wartością stałą, to wygląd barwy światła dziennego zmienia się w ciągu dnia. Charakterystyki barwy światła lamp zestawiono w tabeli 10.

Tabela 10. Grupy wyglądu barwy lamp [2]

Wygląd barwy

Temperatura barwowa najbliższa TCP

ciepły

poniżej 3300 K

neutralny

od 3300 do 5300 K

chłodny

powyżej 5300 K

W praktyce stosowane jest przez producentów więcej określeń wyglądu barwy, np. stosowana jest taka klasyfikacja:

– extra ciepłobiała 2700 K

– ciepłobiała 3000 K

– biała 4000 K

– chłodnobiała 5000 K

– dzienna 6500 K

Wybór wyglądu barwy zależy od poziomu natężenia oświetlenia, charakteru wnętrza i jego klimatu barwy ścian i np. mebli. W ciepłym klimacie zaleca się stosowanie barw chłodniejszych, a w klimacie chłodnym barw cieplejszych. Norma dla poszczególnych zastosowań podaje zalecane temperatury barwowe w rozdziale 5 (będzie on omówiony w następnej części prezentacji Normy).

Podpunkt 4.7.3 zawiera zalecenia dotyczące oddawania barw. Wydolność wzrokowa, odczuwanie komfortu świetlnego i dobre samopoczucie wymagają, aby barwy przedmiotów były oddawane naturalnie, a ludzka skóra miała atrakcyjny i zdrowy wygląd. Obiektywnym wskaźnikiem oddawania barw przez źródła światła jest wielkość niemianowana oznaczana Ra.

Ra = 95–100 odpowiada idealnej jakości oddawania barw

Ra = 80–90 odpowiada b. dobrej jakości oddawania barw

Ra = 70 odpowiada dobrej jakości oddawania barw

Ra = 60 odpowiada dostatecznej wartości oddawania barw

Ra ≤ 50 odpowiada złej wartości oddawania barw

Zgodnie z treścią punktu 4.8, projektując systemy oświetleniowe, należy wyeliminować możliwość powstawania migotania i efektów stroboskopowych. Migotanie przeszkadza i może powodować m.in. bóle głowy. Natomiast efekty stroboskopowe mogą powodować zagrożenie poprzez zmianę percepcji ruchu obrotowego lub postępowo-zwrotnego.

Oświetlenie stanowisk z monitorami ekranowymi

Punkt 4.9 zawiera postanowienia dotyczące oświetlenia stanowisk z monitorami ekranowymi DSE (ang. Display Screen Equipment), więc w praktyce bardzo dużej liczby miejsc pracy nie tylko w biurach. Zgodnie z zapisem na stanowisku z DSE należy zapewnić odpowiednie oświetlenie dla czytania z ekranu, czytania drukowanego lub pisanego ręcznie tekstu, pisania odręcznego na ekranie lub na papierze oraz obsługi klawiatury i urządzeń peryferyjnych, np. skanera lub drukarki. Oprawy oświetleniowe muszą być tak dobrane i rozmieszczone, aby nie powodowały powstawania odbić przeszkadzających na ekranie lub/i na klawiaturze. Z tego względu w Normie określono granice luminacji opraw oświetleniowych na takich stanowiskach pracy, gdzie monitory ekranowe używane są w pozycji pionowej lub odchylonej do 15 o (tabela 11).

Tabela 11. Średnie granice luminancji opraw oświetleniowych, które mogą się odbijać w płaskich ekranach monitorów ekranowych [2].

Ekran z wysokim stanem luminancji

Luminancja ekranu

Wysoka

L > 200 cd·m-2

Średnia

L ≤ 200 cd·m-2

Przypadek A – polarność pozytywowa* i normalna, wymagania dotyczące barwy i szczegółów dla potrzeb biurowych, w szkolnictwie itp.

≤ 3000 cd·m-2

≤ 1500 cd·m-2

Przypadek B – polarność negatywowa** i/lub wyższe wymagania dotyczące barw i szczegółów m.in. przy wykorzystywaniu systemów CAD (projektowanie wspomagane komputerowo (ang. Computer Aided Design)

≤ 1500 cd·m-2

≤ 1000 cd·m-2

* Polarność pozytywowa - ciemne znaki na jasnym tle.** Polarność negatywowa - jasne znaki na ciemnym tle.

Współczynnik zapasu

Punkt 4.10 zawiera postanowienia dotyczące współczynnika zapasu. Norma zaleca, aby projekt systemu oświetleniowego był wykonany z uwzględnieniem współczynnika utrzymania (ang. Maintenance Factor – MF). Jest on odwrotnością współczynnika zapasu określającego wielkość, o którą należy powiększyć sumaryczny strumień świetlny instalowanych urządzeń oświetleniowych tak, by zapewnić utrzymanie na normatywnym poziomie wartość natężenia oświetlenia przez cały okres eksploatacji obiektu.Do zadań projektanta w tym zakresie Norma zalicza:

– ustalenie wartość współczynnika utrzymania wraz z listą jego wartości składowych,

– odpowiednie dobranie opraw oświetleniowych do środowiska, w którym mają być zainstalowane,

– opracowanie planu konserwacji określającego m.in. metodę i częstotliwość zabiegów konserwacyjnych oraz częstotliwość wymiany źródeł światła (lub w miarę potrzeby całych opraw z lampami).

Norma [2] w sprawie szczegółów ustalania współczynnika utrzymania odsyła do publikacji wydanej przez Międzynarodowy Komitet Oświetleniowy [6]. W polskiej literaturze informacje na ten temat można znaleźć m.in. w publikacjach wymienionych w wykazie materiałów źródłowych w poz. 5 i 7.

Obliczenie wartości współczynnika utrzymania ustala się, mnożąc przez siebie wartości cząstkowe według wzoru:

u = u1 + u2 + u3 + u4 + u5 + u6

gdzie:

u1 – cząstkowy współczynnik utrzymania uwzględniający zmiany temperatury otoczenia oraz zmiany napięcia zasilania,

u2 – cząstkowy współczynnik utrzymania uwzględniający starzenie się materiałów zastosowanych w oprawie oświetleniowej,

u3 – cząstkowy współczynnik utrzymania uwzględniający zabrudzenie przegród budowlanych,

u4 – cząstkowy współczynnik utrzymania uwzględniający wygasanie źródeł światła,

u5 – cząstkowy współczynnik utrzymania uwzględniający spadek wartości strumienia świetlnego źródeł światła,

u6 – cząstkowy współczynnik utrzymania uwzględniający zabrudzenie opraw i źródeł światła.

W obliczeniach oświetlenia dziennego Norma zaleca uwzględnianie wpływu osadzania się kurzu na powierzchniach szyb okiennych.

Punkt 4.11 zawiera wymagania dotyczące efektywności energetycznej oświetlenia elektrycznego. Norma zakazuje uzyskiwanie efektów oszczędnościowych kosztem jakości poziomu oświetlenia, podkreślając, że wartości ilościowe podane w tabelach Normy są wartościami minimalnymi i muszą być zachowane przez cały okres użytkowania systemu oświetleniowego.

Jednocześnie w Normie podkreślono, że można uzyskać efekty oszczędnościowe poprzez wykorzystanie oświetlenia dziennego. W tym celu Norma zaleca stosowanie odpowiedniego sterowania oświetleniem elektrycznym.

W punkcie 4.12 wymieniono dodatkowe korzyści z oświetlenia dziennego. W zależności od pory roku, pory dnia oraz położenia geograficznego obiektu światło dzienne może być wykorzystywane jako podstawowy lub jako wspomagający system oświetlenia. W punkcie tym podkreślono jednocześnie dodatnią rolę bocznych okien zapewniających kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Zapisano ponadto, że należy jednak zadbać, aby okna nie powodowały wzrokowego lub termicznego dyskomfortu ani też utraty prywatności.

W punkcie 4.13 podkreślono, że światło jest ważne dla ludzkiego zdrowia i samopoczucia. Wpływa ono na nastrój, emocje i umysłowe pobudzenie. Może podtrzymywać i regulować rytmy dobowe. Zjawiska te mogą być wykorzystywane w projektowaniu oświetlenia elektrycznego oraz jego współpracy z oświetleniem dziennym.

Rozdział 5 PN-EN 12464-1:2012 zawiera szczegółowe wymagania dotyczące oświetlenia określonych wnętrz, zadań lub działalności.

Wykaz wymagań oświetleniowych

W rozdziale 5 Normy zamieszczono 53 tablice. Każda zawiera 7 kolumn, w których podano:

– w kolumnie 1 numer referencyjny,

– w kolumnie 2 obszar wnętrza, obszar zadania lub rodzaj wykonywanych czynności,

– w kolumnie 3 minimalną średnią wartość eksploatacyjnego natężenia oświetlenia Ēm,

– w kolumnie 4 maksymalną dopuszczalną wartość ujednoliconej oceny olśnienia UGRL,

– w kolumnie 5 minimalną dopuszczalną wartość równomierności oświetlenia Uo,

– w kolumnie 6 minimalną dopuszczalną wartość wskaźnika oddawania barw Ra,

– w kolumnie 7 specyficzne wymagania dla niektórych czynności.

Na wstępie w Normie zamieszczono następujące uwagi:

– jeżeli brak w tabelach konkretnego wnętrza lub czynności, należy przyjąć wartości dla innych porównywalnych wnętrz lub czynności,

– w uzasadnionych przypadkach może istnieć potrzeba przyjęcia wyższych wartości natężenia oświetlenia, niż została podana w tablicy,

– dla niektórych sytuacji, w których występuje różnorodność wykonywanych zadań wzrokowych, może istnieć potrzeba stosowania regulacji poziomu natężenia oświetlenia.

Tabela 12. Przykładowe wybrane fragmenty tablic [1]

Treść wymagań specyficznych umieszczono pod tabelą

Nr ref.

Obszar, zadanie lub działalność

Ēm [lx]

UGRL

Uo

Ra

Wymagania specyficzne

5.1.1

Obszary ruchu i korytarze

100

28

0,40

40

1), 2), 3), 4), 5)

5.1.3

Windy i dźwigi

100

25

0,40

40

6)

5.10.7

Kontrola barw

1000

16

0,70

90

7)

5.21.5

Grawerowanie w stali i miedzi

2000

16

0,70

80

8)

5.26.4

Stanowiska pracy CAD

500

19

0,60

80

9)

5.26.5

Pokoje konferencyjne i pokoje spotkań

500

19

0,60

80

10)

5.29.7

Korytarz w hotelu

100

25

0,40

80

11)

5.30.2

Garderoby teatralne itp.

300

22

0,60

90

12)

5.46.2

Sala operacyjna

1000

19

0,60

90

5.46.3

Pole operacji

13)

5.52.4

Stanowiska kontroli paszportowej i celnej

500

19

0,70

89

14)

5.53.2

W pełni zamknięte perony

200

0,50

60

15), 16), 17)

Wymagania specyficzne:

1) natężenie oświetlenia na poziomie posadzki,

2) wartości UGRL i Ra zbliżone do sąsiednich obszarów,

3) jeżeli na drodze poruszają się pojazdy Ēm = 150 lx,

4) oświetlenie rejonów wyjść i wejść powinno tworzyć strefę przejściową aby uniknąć nagłych zmian wartości natężenia oświetlenia pomiędzy wnętrzem a obszarem na zewnątrz zarówno w dzień, jak i w nocy,

5) należy dołożyć starań, aby uniknąć możliwości olśnienia kierowców i pieszych,

6) przed windą co najmniej Ēm = 200 lx,

7) 4000 K≤ TCP ≤ 6500 K,

8) kierunkowość, patrz 4.6.4,

9) praca – DSE, patrz 4.9,

10) zalecane sterownie oświetlenia (regulacja poziomu natężenia oświetlenia, sceny świetlne),

11) w porze nocnej może być obniżony poziom natężenia oświetlenia,

12) oświetlenie przy lustrach bez olśnień przeszkadzających,

13) Ēm od 10 000 do 100 000 lx,

14) powinna być zapewniona rozpoznawalność twarzy,

15) szczególnie ważne oświetlenie krawędzi peronu,

16) należy unikać możliwości olśnienia prowadzącego pojazd,

17) natężenie oświetlenia na poziomie peronu.

Procedury weryfikacji

Rozdział 6 zawiera bardzo lakoniczne sformułowania, pomimo że dotyczy bardzo ważnego zagadnienia, jakim jest sprawdzanie stanu systemów oświetleniowych zarówno bezpośrednio po zakończeniu robót przed przekazaniem ich do eksploatacji jak i w trakcie użytkowania obiektu.

Norma podaje określone procedury weryfikacyjne (tabela 13).

Tabela 13. Procedury weryfikacyjne parametrów systemów oświetleniowych [1]

Parametr

Procedura weryfikacyjna

Natężenie oświetlenia

* Każde kolejne pomiary należy wykonywać w tych samych punktach, które były przyjęte przy obliczeniach. Natomiast obliczać trzeba wartości średniego natężenia oświetlenia i jego równomierność. Wartości te nie mogą być nisze od określonych w normie.

* Należy sprawdzić, czy instalacja i zastosowany osprzęt oraz środowisko są zgodne z założeniami projektowymi.

* Pomiary sprawdzające dotyczące specyficznych zadań trzeba wykonywać w płaszczyznach tych zadań.

Ujednolicona ocena olśnienia

* Należy sprawdzić dostarczone przez producenta opraw tabele określające wartości wskaźnika UGR.

* Rozmieszczenie opraw powinno być deklarowane do dostarczonych tabel.

Oddawanie barwy i wygląd barwy

* Należy sprawdzić zgodność wartości temperatur barwowych najbliższych TCP oraz wartość wskaźnika oddawania barw Ra zainstalowanych źródeł światła na pazie ich danych technicznych dostarczonych przez producenta lamp. Wielkości te muszą być zgodne z dokumentacją projektową.

Luminancja opraw oświetleniowych

* Należy sprawdzić na podstawie danych dostarczonych przez producenta opraw wartości luminancji opraw, które nie mogą przekraczać wartości zamieszczonych w normie [1] w tablicy 4.l .

W rozdziale tym zawarto nakaz dostarczania (wraz z dokumentacją projektową) planu konserwacji zgodnego z wytycznymi zawartymi w punkcie 4.10.

W części końcowej Normy zamieszczono dwa załączniki. Informacyjny załącznik A zawiera zalecaną liczbę punktów siatki pomiarowej. Była o nim mowa w Niezbędniku zamieszonym w aktualizacji 157. Natomiast informacyjny załącznik B zawiera odchylenia od Normy stosowane w Danii.

Norma zawiera ponadto wykaz bibliografii oraz indeks.

 Przygotowaliśmy również dodatkowe opracowania, które mogą Cię zainteresować w kwestii oświetlenia: Cechy i zastosowania systemów sterowanie oświetleniem oraz Zasady montażu opraw oświetleniowych

Materiały źródłowe:

  1. Obwieszczenie ministra inwestycji i rozwoju z 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 7 czerwca 2019 r. poz. 1065 ze zm.).

  2. PN-EN 12464-1:2012 – wersja polska – Światło i oświetlenie – świetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.

  3. PN-EN 12665:2018-08 – wersja polska – Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia.

  4. CIE Guidelines for Accessibility: Visibility and Lighting Guidelines for Older Persons and Persons with Disabilities.

  5. Komentarz do Normy PN-EN-12464-1 Światło i oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. COSiW SEP Warszawa 2006. Autor: prof. dr hab. inż. Jerzy Bąk.

  6. CIE Technical Report CIE 97-1992 Maintenance of indoor electric lighting systems. CIE. Vienna 2005.

  7. Pracki P. Projektowanie oświetlenia wnętrz. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej. Warszawa 2011.

Autor: mgr inż. Janusz Strzyżewski członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP, członek Izby Inżynierów Budownictwa
Słowa kluczowe:
oświetlenie wnętrz