Wysokonapięciowa technika probiercza. Procedury obliczania parametrów napięć udarów piorunowych

Autor: Marcin Szponder

Dodano: 22 grudnia 2022
1
Normatywny Załącznik B normy EN 60060-1:2010 Procedury obliczania parametrów napięć udarów piorunowych normalnych z nałożonymi przewyższeniami lub oscylacjami opisuje procedury obliczania parametrów wszystkich napięć udarów piorunowych pełnych, w tym udarów z nałożonymi przewyższeniami. Podstawy procedur przedstawiono w Rozdziale B.2, metodę standardową, na której oparte są definicje parametrów, podano w Rozdziale B.3, a alternatywną metodę ręczną w Rozdziale B.4. Procedurę obróbki udarów uciętych na grzbiecie opisano w Rozdziale B.5. 

Ponadto dopuszczalne jest stosowanie innych metod, pod warunkiem, że użytkownik oszacuje niepewność, którą metoda wnosi do niepewności całkowitej, a niepewność całkowita mieści się w granicach określonych w standardzie IEC 60060-2. Implementacja zastosowanej metody powinna zaś spełniać wymagania standardu IEC 61083-2.

Ponadto norma PN-EN 60060-2:2011 - wersja angielska Wysokonapięciowa technika probiercza -- Część 2: Układy pomiarowe ma zastosowanie do układów pomiarowych i ich części składowych stosowanych w pomiarach wysokich napięć podczas laboratoryjnych i fabrycznych prób napięciem stałym, przemiennym, udarowym piorunowym i udarowym łączeniowym. Podano w niej definicje 44 terminów, opisano metody szacowania niepewności pomiarów wysokonapięciowych, określono wymagania, które powinien spełniać kompletny układ pomiarowy, wreszcie opisano metody zatwierdzania i kontroli układu pomiarowego oraz jego części składowych.

Pozostało jeszcze 92% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

  • Chcesz sprawdzić, jakie rozwiązania zostały zaproponowane w artykułach? A może wolisz skorzystać z puli kalkulatorów, obejrzeć film instruktażowy albo pobrać wór dokumentu lub protokołu?
  • Żaden problem-uzyskaj dostęp testowy na 24 h i przekonaj się, jak ułatwisz sobie pracę z Portalem Elektryka!
  • Zapisując się na testowy dostęp nie ponosisz żadnych kosztów! Masz pełen dostęp bez ograniczeń na całe 24 godziny, a po tym czasie po prostu przestanie być on aktywny, bez konieczności rezygnacji z Twojej strony.
  • Przekonaj się sam,że Portal Elektryka będzie odtąd z Tobą w każdym miejscu i czasie.Na komórce lub na komputerze w biurze lub w terenie. Dołącz do setek zadowolonych Czytelników!

Jeśli posiadasz już konto zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Autor: Marcin Szponder

Ekspert w obszarze regulacyjnym związany z branżą naftową, a także z Polskim Komitetem Normalizacyjnym