Czy sztucznej inteligencji w dziedzinie jazdy autonomicznej można zaufać?

Autor: Marcin Szponder

Dodano: 18 sierpnia 2022
ww
Niniejszy raport został wydany w roku 2021 i ma na celu pogłębienie dyskusji na temat podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji (AI) w obszarze pojazdów autonomicznych (AV). Obecne postępy w tym obszarze nie byłyby możliwe bez postępów w systemach sztucznej inteligencji. W rzeczywistości najbardziej złożone zadania, z którymi muszą sobie radzić pojazdy autonomiczne, aby osiągnąć wysoki poziom automatyzacji (tj. lokalizacja, zrozumienie sceny, planowanie, sterowanie i interakcja z użytkownikiem), są realizowane przy użyciu wielu złożonych, wzajemnie powiązanych systemów sztucznej inteligencji. Dlatego też, odnosząc się do godnych zaufania systemów sztucznej inteligencji dla pojazdów autonomicznych, autorzy niniejszego raportu uznali za zasadne ekstrapolowanie tej koncepcji i nazywali także same pojazdy autonomiczne „godnymi zaufania pojazdami autonomicznymi”.

Na wstępnie należy wspomnieć, że autorem omawianego opracowania jest Wspólne Centrum Badawcze (JRC), które jest jedną z dyrekcji generalnych Komisji Europejskiej. Od początku istnienia Komisji Junckera jest przydzielona do Komisarza ds. Edukacji i Kultury. Wspiera politykę europejską usługami technicznymi i naukowymi. Jego placówki są rozmieszczone w różnych lokalizacjach w kilku krajach członkowskich. Jego siedziba znajduje się w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli (Belgia). Od mniej lub bardziej porównywalnych instytucji w krajach członkowskich Unii wyróżnia się tym, że oferuje doradztwo naukowe i usługi techniczne, które nie są utożsamiane z krajem członkowskim. Ilekroć chodzi o znalezienie wspólnego rozwiązania, ta postrzegana neutralność okazuje się ważna. 

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Z jakimi typami sztucznej inteligencji możemy mieć kontakt w codziennym życiu. 
  • Jakie cele przyświecają twórcom sztucznej inteligencji AI i czemu ma służyć wprowadzanie Taksonomii. 

Pozostało jeszcze 95% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

  • Chcesz sprawdzić, jakie rozwiązania zostały zaproponowane w artykułach? A może wolisz skorzystać z puli kalkulatorów, obejrzeć film instruktażowy albo pobrać wór dokumentu lub protokołu?
  • Żaden problem-uzyskaj dostęp testowy na 24 h i przekonaj się, jak ułatwisz sobie pracę z Portalem Elektryka!
  • Zapisując się na testowy dostęp nie ponosisz żadnych kosztów! Masz pełen dostęp bez ograniczeń na całe 24 godziny, a po tym czasie po prostu przestanie być on aktywny, bez konieczności rezygnacji z Twojej strony.
  • Przekonaj się sam,że Portal Elektryka będzie odtąd z Tobą w każdym miejscu i czasie.Na komórce lub na komputerze w biurze lub w terenie. Dołącz do setek zadowolonych Czytelników!

Jeśli posiadasz już konto zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Autor: Marcin Szponder

Ekspert w obszarze regulacyjnym związany z branżą naftową, a także z Polskim Komitetem Normalizacyjnym