Rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia ze strony pracownika. Wzór

Dodano: 27 października 2023
cover

Są takie sytuacje, że nawet najlepsza praca może zakończyć się z wielkim hukiem. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć wiele czynników, takich jak opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia, zła atmosfera pracy, mobbing ze strony pracodawcy lub współpracowników oraz wiele innych sytuacji, które mogą doprowadzić do dość skrajnych reakcji w miejscu pracy. 

Dlatego też organy prawa, które regulują status pracowniczy w naszym kraju, przewidziały możliwość zrezygnowania z dalszej współpracy z firmą, z którą wiąże nas umowa o pracę. Problem polega na tym, że posiadając umowę o pracę, która realizujemy od dłuższego czasu, wiąże nas wówczas z firmą pewien okres wypowiedzenia, który zmusza nas do przepracowania dodatkowego czasu po złożeniu wypowiedzenia. W tym jednak przypadku, jeżeli doszło do rażącego naruszenia praw pracowniczych wynikających ze stosunku pracy, wówczas możemy posiłkować się odpowiednim paragrafem Kodeksy Pracy, który umożliwia nam na natychmiastowe zaprzestanie świadczenia pracy na rzecz danego pracodawcy. 

Mowa tu oczywiście o 55 paragrafie Kodeksu Pracy, który obejmuje dwa przypadki zezwalające na wypowiedzenie umowy bez okresu wypowiedzenia. Prócz powyższego, jest również drugi, a mianowicie jeżeli komisja lekarska stwierdzi, że dana praca ma negatywny wpływ na stan zdrowia pracownika. 

Jednakże, do każdej sytuacji należy podchodzić indywidualnie i z pełnym zrozumieniem. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze próba porozumienia między pracownikiem i pracodawcą. Czasami niestety nie jest to możliwie, dlatego też posiadamy w swoich rękach prawne instrumenty, które mają ułatwić nam życie i dbać o dobry stan naszego zdrowia fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. 

Red. Mateusz A. Maciejczyk