Umowa o pracę na okres próbny. Wzór

Dodano: 21 lutego 2024
cover

Zgodnie z art. 25 § 2 Kodeksu Pracy, umowa o pracę na okres próbny powinna poprzedzać każdą inną umowę o pracę. Warto podkreślić, iż umowa o pracę na okres próbny może być zawarta z tym samym pracodawcą tylko jeden raz. Umowa na okres próbny stanowi samoistny rodzaj umowy o pracę. Celem zawarcia umowy o prace na okres próbny jest sprawdzenie kwalifikacji pracownika na danym stanowisku pracy (elektryka) i możliwość jego zatrudnienia do wykonywania określonego rodzaju pracy. 

Umowa na okres próbny umożliwia szybkie rozwiązanie z pracownikiem stosunku prawnego, jeżeli zatrudnienie pracownika na stanowisku elektryka wypadnie niepomyślnie. Okres próbny nie powinien przekraczać trzech miesięcy zgodnie z art. 25 § 2 kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 25 § 2 kodeksu pracy umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:

1) jednego miesiąca, w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż sześć miesięcy;

2) dwóch miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej sześć miesięcy i krótszy niż dwanaście miesięcy.

Zgodnie z art. 25 § 2 3 kodeksu pracy strony mogą jednokrotnie wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny okresy, o których mowa w art. 25 § 22 kodeksu pracy , nie więcej jednak niż o jeden miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy.

Zgodnie z art. 25 § 3 kodeksu pracy, ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.

Autor: Przemysław Gogojewicz